Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
pieczęć watykańska NAJWAŻNIEJSZE PUNKTY ZAPALNE HISTORII KOSCIOŁA pieczęć watykańska
Punkty Zapalne w Historii Koscioła
Schizma Zachodnia - Marcin Luter

Gdy nastał XVI, w kościele panował nieład i bałagan. Każdy pożądał stanowisk kościelnych. Członkowie Kościoła skupili sięna materializmie. Gdy żył Luter zaczęto wznosić bazylikę św. Piotra. Luter wyrażał kontrowersyjne poglądy, które w jego czasach były popularne zarówno wśród protestantów, jak i katolików. Luter nie darzył Żydów sympatią. Pozostał w tym względzie typowym przedstawicielem XVI-wiecznego niemieckiego mieszczaństwa, dla którego Żydzi byli przede wszystkim niepożądaną konkurencją ekonomiczną. Początkowo Luter podkreślał, iż Jezus należał do żydowskiego narodu wybranego (w piśmie Dass Jesus ein Geborner Jude sei – Jezus był z urodzenia Żydem, 1523) i głosił, że odrzucanie Żydów przez chrześcijan i zamykanie ich w gettach uniemożliwia ich "poprawę", czyli nawrócenie się na "prawdziwą wiarę" chrześcijańską. Wyrażał też nadzieję, że Reformacja ułatwi ten proces nawracania . W czasach Lutra w okolicach Wittenbergi mieszkali jeszcze słowiańscy Serbołużyczanie. Luter podzielał pogardę większości ówczesnych Niemców dla tej autochtonicznej ludności i nazywał ich w swoich Rozmowach przy stole (Tischreden) "najgorszym ze wszystkich narodów" (niem. die schlechteste aller Nationen). Tej opinii Lutra nie podzielał jego najbliższy współpracownik Filip Melanchton, którego zięć Kaspar Peuker był Serbołużyczaninem i znał język górnołużycki. Początkowo Luter był bardzo tolerancyjny i pokojowo nastawiony do większości ludzi. Twierdził, że "wiara jest wolnym wyborem, którego nie można narzucać" , zaś palenie heretyków jest sprzeczne z wolą Ducha Świętego. Jednakże z biegiem czasu zaczął przyzwalać nie tylko na banicję innowierców, ale nawet na karę śmierci w przypadku agresywnego odłamu anabaptystów (1529). Luter swoje poglądy w stosunku do magii i istnienia czarownic oraz ich społecznej szkodliwości opierał na wersecie z Księgi Wyjścia (22,17 lub 22,18 w zależności od przekładu), który wzywał do zabijania czarownic. 6 maja 1526 wygłosił płomienne kazanie przeciwko czarownicom i ich występkom; wzywał w nim do zabijania czarownic (mówił przy tym wyłącznie o kobietach, nie o czarownikach), tak jak zabija się morderców i rabusiów. "Papież nie chce i nie może dopuszczać żadnych kar , oprócz tych które sam nałożył na mocy swego sądu lub na podstawie kanonów [...]" "Należy pouczać chrześcijan , iż lepiej robi ten , co daje ubogim lub pożycza potrzebującym , niż gdyby miał kupować odpust.[...]" "Zaiste prawdziwym skarbem Kościoła jest Ewangelia święta chwały i łaski bożej [...]" Luter domagał się więc uznania Pisma Świętego za jedyne źródło prawdy i wiary Marcin Luter(1483-1546) byl reformatorem kosciola.W roku 1517 31 pazdziernika oglosil 95 tez które mialy zreformować Kościoł Katolicki. Drzwi kosciolu Wszystkich Swietych w Wittenberdze do nich przybil wszystkie swoje tezy.

Dlaczego trzeba potępić Marcina Lutra ?

Takie pytanie jest i dzisiaj również wśród wielu katolików. Argumentów potwierdzających tę tezę mogą dostarczyć nie tylko same tezy Lutra, ale i egzorcyści, którzy niejednokrotnie mówią, że w wyznaniach diabła pada sformułowanie: " to wszystko zaczęło się od Lutra" jak i zdanie: " Luter pisał pod dyktando diabła". Potwierdza to też ówcześnie żyjąca Lutrowi bł. Maria z Agredy - mistyczka. Choć nie mówi tego wprost, jest to zamieszczone w jej wizjach. Pisząc " od niego zaczęło się wszystko" , mam na myśli ideologię socjalizmu jak i nazizmu, które po wnikliwej analizie ma w Lutrze 'źródło'.

Zarys teologiczny Marcina Lutra

Marcin Luter, pomimo że był autorem licznych dzieł religijnych, nie stworzył spójnego systemu teologicznego. Był jedynie twórcą ogólnych zarysów teologii reformacyjnej i drogowskazem dla następnych pokoleń protestantów. Jego teologiczna myśl zawiera się w czterech podstawowych hasłach: jedynie pismo , jedynie Chrystus , jedynie łaska , jedynie słowo.